مدیر آکادمی بلوچ چابهار :

برنامه ده ساله داریم و به ترانسفر استعدادها فکر می کنیم

با فرهاد بلوچ مدیر آکادمی بلوچ چابهار گفتگوی مفصلی داشتیم که بخش دوم آن از نظر می گذرد :

 

* به نظر شما دلیل عقب افتادگی فوتبال استان سیستان و بلوچستان چیست ؟ از حمایت نکردن همان مسئولان و نبود اسپانسر تا بی توجهی به آموزش . امروز بسیاری مربیان ما بدون کمترین آموزش و بدون کوچکترین تجربه تیم داری میکنند . کاش مسئولین نظارت داشته باشند و هر کسی نتواند به اسم مربی و با رفتار غلط ، باعث سرخوردگی جوانان شود . 

*از پیشکسوتان استان چه انتظاری دارید ؟ ما خوشبختانه در فوتبال سیستان و بلوچستان نام های بزرگی داریم که می توانند خیلی به استعدادهای جوان زادگاهشان کمک کنند. از محمد مومنی که چهره ملی فوتبال استان ماست و در بالاترین سطح بازی کرده تا بقیه ، ما باید تا امروز آکادمی‌های بلوچ زیادی میداشتیم .اینجا این گلایه از خود آقای مومنی و دیگران وجود دارد که چرا پای کار نیامدند ؟ چرا زادگاهشان را رها کردند ؟ اگر آنها به میدان می‌آمدند ، هم اسپانسر می آمد و هم مسئولین مجبور به کمک می شدند و ناخالص ها هم خود بخود کنار می رفتند . آن ها می توانند مسیر درست را حتی از راه دور به استعدادهای جوان نشان بدهند. پیشکسوت ها باید به میدان بیایند 

* در سال های اخیر همواره از افزایش زیرساخت ها شنیده ایم. آیا این بهبود امکانات ، کمکی به فوتبال استان می کند ؟ شکی نیست که اتفاقات خوبی افتاده و دست کسانی که زحمت کشیده‌اند درد نکند اما متاسفانه خیلی جاها این کار کارشناسی نبوده و دردی از مشکلات فوتبال دوا نمی‌کند !من از حوزه خودم برایتان مثالی میزنم ؛ ما در روستاهای اطراف چابهار حدود ۲۰ زمین چمن مصنوعی داریم که تازه احداث شده اما در خود شهر چابهار حتی یک زمین برای تمرین وجود ندارد ! فرض کنید که استعدادی در این روستاها شکوفا شد ، کجا باید برود ؟ خوب ابتدا به شهر نزدیک یعنی چابهار خواهد آمد و وقتی این جا مکانی برای تمرین و پیشرفت نیست ، برمی‌گردد و ورزش را رها می‌کند و به دنبال زندگیش می‌رود . ساختن زمین و امکانات برای روستاها بسیار عالی است اما به شرطی که قبل از آن در شهرهای بزرگ امکانات و زمین و باشگاه ساخته باشیم 

*شما موافق احداث چمن مصنوعی در استان هستید ؟  نه اما به هر حال بهتر از زمین خاکی است . مسلما اگر چمن طبیعی باشد ، عالی است ولی وقتی نیست همین چمن مصنوعی از خاک و سنگ که بهتر است !

* گویا از جام رمضان امسال استقبال زیادی شد! من خیلی دوست دارم از آن کسانی که می گویند رشته اول استان سیستان و بلوچستان فلان رشته است دعوت کنم تا بیایند و از نزدیک عشق و علاقه مردم به فوتبال را ببینند . مردم ما عاشقانه فوتبال را دوست دارند و این رشته ورزشی در خون جوانان و بزرگسالان است.ما در همین جام رمضان به روستاهای رفتیم که تنها ۵۰۰ نفر جمعیت داشت اما برای تماشای مسابقه جام رمضان پنج هزار نفر آمده بودند ! خودم تعجب می کردم که این همه آدم از کجا آمده اند ؟ حال تصور کنید اگر ما ضعف در اجرا نداشتیم چه  جمعیتی می‌آمد ؟ اگر امکانات بود ، چه میشد ؟

* هدف نهایی شما چیست و در این مسیر دوست دارید چه کسی کنارتان باشد ؟ من از همان اول هدف بلندمدت داشتم و نگاهم به آینده بود. برنامه پنج ساله و ده ساله داریم و فعلاً در این مرحله به کشف و ترانسفر استعدادها فکر می کنیم تا بعد از ۵ سال تیمداری را آغاز و انشاالله به لیگ و نتیجه و جام و افتخار برسیم . در این مسیر نیازمند کمک همه مردم ، خیرین و البته مسئولین هستیم. امیدوارم مسئولان کوتاهی و کم کاری را کنار گذاشته و به جای رفتن به دنبال حواشی ورزش کمی هم به متن فکر کنند‌. امیدوارم کسانی مسئولیت ورزش هر اداره و ارگان و نهاد را بپذیرند که در کنار علاقه ، تخصص هم داشته باشند !

*در مسابقات جوانان کشور باشگاه آکادمی بلوچ به دسته اول نرسید . پس از آن مسابقات شما چه کردید، آیا تیم رها شد ؟ خیر ، ما از فردای آن مسابقات حتی یک روز هم بی کار نبودیم . هدف ما این است که همان تیم را حفظ و با رفع نواقص و تقویت نقاط قوت ، پرقدرت تر برای حضور در رده امیدها برگردیم و انشاءالله همین روزها خبری خوش در راه است .

* شما بعد از مسابقات جوانان هم وعده اتفاقی بزرگ دادید ! آیا این خبر خوش همان است ؟ قصد نداشتیم فعلا صحبتی کنیم ، چون هنوز کارهای نهایی انجام نشده و باید برخی اتفاقات بیفتد تا به اعلام عمومی برسیم. اما همین قدر بگویم که آن تیم جوانان آنقدر توانایی داشت که حیف بود از دست برود . پس ما رایزنی‌ها را آغاز کرده ایم تا انشاالله با خرید امتیاز یک تیم در لیگ دسته اول امیدهای کشور فصل آینده را به عنوان نماینده استان در این رده سنی آغاز کنیم.